SŐPRUSKOGUDUSED

/ Keuruu / Nilsiä / Sääksmäki / Eckernförde St. Nicolai /

Keuruu

Keuruu kogudus, Soomes, on esimene kogudus, kellega Hageri kogudusel on sĂ”lmitud ametlikud sĂ”prussidemed. Alates 1990. aastast oleme vĂ”inud tunda sĂ”brakĂ€tt nii mĂ”neski ettevĂ”tmises ja oleme kĂ€inud vastastikku kĂŒlaskĂ€ikudel. Hea on, et sĂ”prussidemed on arenenud edasi perekondade tasandile.

Looduslikult asetseb Keuruu ÀÀretult kaunis kohas metsadest ĂŒmbritsetuna suure jĂ€rve kaldal. Soovi korral oleks kĂŒllap vĂ”imalik mööda vett liikuda Tampereni vĂ€lja.

NilsiÀ

Nilsia kogudus, Soomes, on Hageri kogudusega sarnane oma ajaloos usulise Àratusliikumise poolest. NilsiÀs on selleks olnud körtlus (körttilaisuus) eesotsas soome kuulsa ilmikjutlustaja Paavo Ruotsalaisega. Veel tÀnapÀevalgi on vÔimalik sÔita paadiga Aholan saarele ja vÔtta osa Àratusliikumise keskuses erinevatest kuulutustundidest, jumalateenistustest ja seminaridest. NilsiÀ kogudusega on Hageri kogudusel meeldivad sÔprussidemed sÔlmitud juba 1990. aastast.

Looduslikult pakub NilsiÀ palju rÔÔmu oma vahelduva kuppelmaastiku, lugematute jÀrvede ja lÀheduses asuva Tahkuvuore mÀega, mis eestlasele on enim tuntud oma slaalomikeskusega.

NilsiĂ€ kogudust tĂ€na enam pĂ€ris iseseisva kogudusena ei ole. NĂŒĂŒd on tegemist piirkondliku kogudusega, mis kuulub Kuopio evangeelsete luterlike koguduste ĂŒhendusse. Koguduste ĂŒhendus kannab ĂŒldnimetust Kuopion seurakunnat (Kuopio kogudused). Meie koguduse sĂ”prussuhted on siiski NilsiĂ€ kogukonnaga.

SÀÀksmÀki

Valkeakoski / SÀÀksmÀki kogudus, Soomes, on tÀnaseks kÔige viimane kogudus, kellega on Hageri kogudusel sÔlmitud ametlikud sÔprussidemed. SÔpruskoguduste lepingule kirjustasid koguduste Ôpetajad alla Hageri kogudusemajas 25.novembril 2004.a.

Valkeakoski on kena vĂ€ikelinn Tampere lĂ€histel.Turumajanduslikul kaardil on see linn tuntud oma Walki paberitehaste kaudu. Aastaid tagasi kuulus ka ĂŒks osa Kohila paberivabrikust nimetatud ettevĂ”ttele. Kogudus on suhteliselt noor ja see on  ĂŒks osa vanast, juba tĂ”enĂ€oliselt 12. sajandil loodud,  SÀÀksmĂ€e  kogudusest. TĂ€naseks on kogudus vĂ”tnud kasutusele uuesti ajaloolise nimetuse SÀÀksmĂ€e kogudus.

Eckernförde St. Nicolai

Eckernförde PĂŒha Nicolai kogudus on meie ainuke sĂ”pruskogudus Saksamaal. SĂ”prussidemed on saanud alguse juba 1991. aastast ja on kujunenud aastate jooksul kĂŒllaltki laiapĂ”hjalisteks sĂ”prussidemeteks hĂ”lmates nii majanduselu valdkonda aga samuti muusikatööd ja perekondlikku tasandit.Eckernförde kogudus koos Eckernförde kirikuringkonnaga (praostkonnaga) on vĂ€ga palju teinud selleks, et Hageris on tĂ€na kaasaegne vanadekodu.

700 aastane Eckernförde on imeilus saksa kuurortlinn LÀÀnemere lÔunakaldal Kielist 25 km Taani suunas.

Üles